Pamiętaj o codziennej suplementacji witaminą D!
Każdy niezależnie od wieku powinien suplementować witaminę D i to właściwie obowiązkowo od września do maja, a w pozostałych bardziej słonecznych miesiącach w zależności od ekspozycji na słońce. Dlaczego witamina D jest tak ważna?
Od lat witamina D i jej rola jest przedmiotem zainteresowań naukowców. Wskazuje się, ze poza jej podstawowym istotnym wpływem na rozwój i mineralizację kości, ma szczególne znacznie również dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, a nawet działanie metaboliczne, profilaktyczne na układ sercowo-naczyniowych, nerwowy oraz przeciwnowotworowe.
Słoneczna witamina D
Pod wpływem promieni słonecznych (UV) w skórze syntetyzowana jest witamina D, która pokrywa nawet do 90% potrzeb organizmu. Jednakże by doszło do skórnej należy odsłonić na promienie słoneczne przynajmniej 18% ciała – czyli powierzchnia ciała podudzi i przedramion, i przebywać na słońcu przez minimum15 minut. W naszej szerokości geograficznej jest to możliwe jedynie w okresie wiosenno-letnim. Pamiętajmy jednak, że niemowlęta i małe dzieci nie powinny być w sposób bezpośredni eksponowane na słońce, a wręcz profilaktycznie zaleca się u tej grupy stosować kremy z filtrem UV. Zastosowanie kremów z SPF powyżej 15 ogranicza lub nawet uniemożliwia skórną produkcję odpowiedniej ilości witaminy D.
Kiedy suplementować?
Rekomendacje suplementacji witaminy D wskazują na jej obowiązkowe przyjmowanie w okresie od września do maja, ale również w okresie wiosenno-letnim suplementacja mimo ekspozycji na słońce jest zalecana i bezpieczna. Natomiast w przypadku niemowląt podawanie witamin D zaleca się przez cały rok, niezalenie od sposobu karmienia i ilości witaminy D przyjętej z pokarmami
Ile podawać witaminy D?
Zgodnie z rekomendacjami ekspertów z 2018 roku zaleca się w zależności od grupy wiekowej:
- 0–6 miesięcy: 400 IU/dobę od pierwszych dni życia
- 6–12 miesięcy: 400–600 IU/dobę
- 1- 10 lat: 600–1000 IU/dobę, w zależności od masy ciała i podaży witaminy D w diecie. Dla dzieci z nadmierną masą ciała zaleca się wyższe dawki witaminy D na poziomie 1600 – 4000 IU.
Zatem każda mama już na etapie końcowym ciąży powinna zaopatrzyć się w witaminę D, którą poda swojemu dziecku po powrocie ze szpitala. Tu najlepiej sprawdza się precyzyjne dawkowanie za pomocą pipety produktu Humana Benelife Witamina D – odmierzona odpowiednia ilość i gwarancja, że podaliśmy bezpośrednio do usta całą rekomendowaną dawkę daje pewność podaży witaminy D w odpowiedniej dla potrzeb ilości.
Czy tylko witaminę D suplementować niemowlętom i małym dzieciom?
Poza witaminą D w rozwoju niemowląt i mały dzieci podkreśla się istotność kwasów DHA, które są niezbędne do rozwoju mózgu, układu nerwowego i ostrości widzenia. W ilościach wspomagających dostarczenie ich w odpowiednich ilościach dla potrzeb niemowląt i małych dzieci powstał produkt Humana Benelife D + DHA. Z każdą dawką witaminy D w ilości 400 IU dostarczymy 20 mg kwasów DHA. Ponadto tutaj również istnieje możliwość podania precyzyjnie ilości witaminy D i DHA za pomocą pipetki. Co ciekawe badania kliniczne produktu wskazują, że suplementacja witamina D w połączeniu z wspomagającą dawką kwasów DHA korzystnie wpływa na rozwój psychomotoryczny niemowląt, które osiągają poszczególne poziomy rozwoju motorycznego średnio 2-4 tygodnie wcześniej nich ich rówieśnicy z suplementacją wyłącznie witaminą D. Ponadto dzieci, które miały podawaną Humana Benelife D+DHA wypowiadały średnio 3 tygodnie wcześniej pierwsze słowa. A kto z opiekunów dziecka nie czeka na pierwsze mama lub tata?